Eelarve koostamine väikeettevõtjale

Eelarve koostamine

Eelarve koostamine

Eelarve koostamine

Väiksematel ettevõtetel pole üldjuhul raha just jalaga segada ja hakkama tuleb saada limiteeritud eelarvega – seetõttu toomegi välja peamised põhimõtted, millele eelarve koostamisel peaks tähelepanu pöörama.

Võib-olla on tegemist veel alustava ettevõttega, kui klientuur veel väike või tuleb tasuda igakuist liisingut või pangalaenu, mis kulus lao, põhivarade või alustamiskulude finantseerimiseks, igal juhul on oluline tulusid ning kulusid planeerida.

Ilma hoolikalt koostatud eelarveta on aga raske rahavoogusid planeerida. Seda eriti kui ilmneb ootamatuid kulusid ja väljaminekuid, mida aga juhtub tihti. Sellised ootamatud kulud võivad likviidsusele halvasti mõjuda ka siis kui muidu oli planeeritud käibe kasv.

 

Analüüsi ning hinda riske, mis võivad su ettevõtet mõjutada

Riskid ohustavad kõiki ettevõtteid suurusest olenemata ning tõenäoliselt kaasneb riskidega ka rahaline kulu. Tuleks mõelda sellele, mis just sinu valdkonnas on oluline.

Küsi endalt:

  • Kas tegutsen valdkonnas, kus käive on hooajaline? Kuidas see mõjutab rahavoogusid, kuidas leian hooajalised töötajad ning kas rahavood on piisavad, et katta püsikulud siis, kui käive on madal?
  • Milline on konkurents antud alal, kas konkurentide tegevus võib mind mõjutada?
  • Kas seadusmuudatused võivad kaasa tuua lisakulutusi või muid piiranguid?
  • Millised on mud võimalikud riskid? Näiteks võib kohvikule või poele saatuslikuks saada ka lihtsalt mitmekuine tänava remont, mis takistab klientide liikumist.

Kui kõik riskid on analüüsitud, saab ka koostada võimaliku plaani riskide maandamiseks ning rahavoogude planeerimiseks.

 

Hinda tegevuskulud suuremaks

Ootamatud kulud juhtuvad tihti või siis ununeb lihtsalt mõni kulutus planeerimata. Või kui tegutsed projektipõhisel alal, kus iga klient on erinev, on suhteliselt tõenäoline, et ei saagi ette planeerida mõnd kliendi eripärast tingitud kulutust, mis läheb üle esialgse eelarve.

Seetõttu on hea mõte planeerida juba ette võike summa ka ootamatute kulude katteks.

 

Hooajaline tegevusplaan

Paljudel ettevõtetel on tegevus hooajaline, st et on käibe mõttes kiiremad ning vaiksemad kuud. Seetõttu peab planeerima, et suurema käibega kuudel teenitud raha jätkuks ka väiksema käibega kuudel püsikulude ning laenude katmiseks.

Kasuta vaiksemaid kuid selleks, et teha plaane kiiremateks kuudeks – planeeri müügi- ning turundusplaani.

 

Planeeri suuri kulutusi juba varakult

Mõned suured kulutused võivad ilmneda täiesti ootamatult – kas puruneb mõni ettevõtluses kasutatav seade või vajab auto remonti. Samas paljusid kulusid saab ka varem ette planeerida – nagu kontori või lao remont, vajaliku arvutisüsteemi ost jne.

Seetõttu planeeri sellised kulud varakult ette, et riske maandada ja et rahavoogudes oleks vajalik summa olemas.

 

Ära unusta, et ka aeg on raha

Ei tohiks unustada, et vana ütlus – aeg on raha – mängib rolli ka eelarve koostamisel. Seda eriti siis kui ettevõtte tegevuseks on ajapõhine teenuse osutamine. Sellisel juhul tuleb planeerida ka töötajate aega, et ei juhtuks perioode, mil töötajad on tööga ülekoormatud ja samas mingil muul ajal tööd ei ole aga palgakulu on vaja endiselt kanda.

 

Korrigeeri oma eelarvet

Vähemalt igakuiselt tuleks eelarve üle vaadata, et olla veendunud, et see on endiselt aktuaalne ja õigete numbritega. Samuti tuleks võrrelda tegelikke kulusid ja tulusid planeeritud tulemustega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga