Kuidas arvutada brutokasumit

Mis on brutokasum?

Pärast selle artikliga tutvumist saad sa teada mis on brutokasum, kuidas brutokasumit arvutatakse ja miks see on sinu ettevõttele oluline.

Brutokasumi marginaal on protsent, mida sa saad arvutada oma kasumiaruande andmete põhjal ning mis näitab kui palju raha jääb sul järgi peale seda kui oled oma müügitulust ehk käibest maha lahutanud selle müügiga seotud kulud (toote ostmisega, tootmisega või teenuse tegemisega tekkinud kulud).

Brutokasumi arvutamiseks peavad sul olema järgmised andmed:

  • nimekiri sinu ettevõtte poolt müüdavatest kaupadest ja teenustest
  • müügihind iga erineva1 tk toote või teenuse kohta
  • tootmis- või ostukulud 1 tk toote kohta või kulud teenuse tegemiseks.

Kuidas arvutada brutokasumit?

Oletame, et su ettevõte müüb kahte toodet – seinavärvi ja pintsleid. Võib-olla on sul sisustuskaupade pood näiteks. Miks just toome näitesse kaks toodet – sest et tavaliselt just tekib brutokasumi marginaali arvutamisel probleeme siis, kui tegemist on mitme toote või teenusega.

Mis on brutokasum

Ülaltoodud näites tuleb kõigepealt leida müügihind ühe toote kohta. See on käibemaksuta hind, mida oma ostjatelt küsid.

Kulud ühe tk kohta on keerulisemad. Oletame, et seinavärvi sa ostad sisse Rootsist. Seega on 1 tk soetamisega seotud kuludeks 1 tk hind, mida Rootsi hankija purgi kohta küsib + keskmine transporditasu 1 tk kohta, mida maksad toodete Eestisse toomise eest.

Oletame, et pintsleid toodad sa ise. Selleks on sul 1 töötaja, kes neid valmistab. Sellisel juhul on kuludeks pintsli valmistamiseks kulunud materjalide kulu ning töötaja palgakulu, võimalik ka kulunud elekter vms tootmiskulud.

Siis võib veel juhtuda, et müügihind ostjate lõikes varieerub, näiteks teed mõnele ostjale allahindlust suurema koguse ostmise eest. Sel juhul võid lihtsalt võtta kogukäibe või siis jagada kogukäibe müüdud tükkide arvuga ning saad keskmise müügihinna.

Brutokasumi marginaal

Tasuvusanalüüsi tehes ja aruandluses tihti vaadatakse numbreid mitte eurodes, vaid protsentides. Seega brutokasumit müügikäibega jagades, saame brutokasumi marginaali, mis meie näites on 51%.

See tähendab, et iga müüdud 1 euro kohta jääb 51 senti sulle kasumiks, millega tuleb muidugi veel katta püsikulud ning maksta maksud.

Vaata ka artiklit “Kuidas arvutada tasuvuspunkti”, et teada saada palju peab olema ettevõtte käive, et mitte minna pankrotti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga