Tasuvuspunkti arvutamine

Kuidas arvutada tasuvuspunkti

Kui palju sa pead müüma selleks, et mitte pankrotti minna? Tundub, et selles arvutuses pole midagi keerulist, siiski on siin palju nüansse ja võib selguda, et see polegi nii lihtne.

Miks on tasuvuspunkti arvutamine paljude ettevõtjate jaoks nii keeruline? Peamised põhjused on järgmised:

  • Sa müüd mitmeid erinevaid kaupu ja teenuseid ning kõigil on erinevad kulud
  • Sassi võivad minna püsikulud ning muutuvad kulud
  • Alusandmed raamatupidamisest ei ole õiged, seega ei saa ka lõpptulemus õige olla

Mida on vaja tasuvuspunkti arvutamiseks?

Tasuvuspunkti arvutamiseks on sul vaja teada kolme asja:

  1. Brutokasum

Mis on brutokasum ja kuidas seda arvutada, saad vaadata artiklist “Mis on brutokasum”.

  1. Püsikulude summa

Püsikulud on kulud, mis tekivad ka siis, kui su ettevõttel üldse käivet ei oleks. Näiteks kuuluksid siia alla kontori rent, müügi v tootmisega mittetegelevate inimeste palgad – nagu raamatupidaja, sekretär, juht jne, kindlustuskulud, kommunaalkulud jms. Siia alla peaks panema ka turunduskulud. Paljud jätavad turunduskulud arvutusest välja arvates, et kui asjad halvaks lähevad, siis on turunduskulud esimene, mille osas hakatakse kokku hoidma. Samas on turunduskulud ainukesed, mis toetavad ettevõtte kasvu, ning need peaks kindlasti olema arvutusse sisse lülitatud.

  1. Bilansist tulenevad väljaminekud

Bilansist tulenevad väljaminekud on rahalised väljamaksed, mida kasumiaruande mõistes ei loeta kuludeks. Nendeks võivad näiteks olla laenude tagasimaksed või põhivarade soetamine või ka dividendimaksed.

Tasuvuspunkti arvutamine

Tasuvuspunkti arvutamine on lihtne kui sul on olemas õiged andmed.

(Püsikulud + Bilansist tulenevad väljaminekud) / Brutokasum = Tasuvuspunkt

Oletame, et ettevõtte brutokasum on 60%, püsikulud igal kuul 5000 EUR ning bilansist tulenevad väljamaksed on 2000 EUR, sest laenumakse pangale on 1800 EUR ning uusi põhivarasid on vajalik soetada igakuiselt 200 EUR eest.

Kuidas arvutada tasuvuspunkti

Kui arvutust üle kontrollida, siis sisuliselt tähendab 60% brutokasum seda, et iga müüdud 1 EUR kohta, saab ettevõte 60 senti kasumit ning 40 senti läheb müüdud teenuse või kauba kuluks.

Seega kui käive on ettevõttel igakuiselt 11667 EUR ning 60 senti jääb igast müüdud eurost 7000 euro eest igakuiselt tekkivate püsikulude katmiseks, siis:

11667*0,60=7000 EUR

Millele veel tähelepanu pöörata?

Pane tähele, et kui su ettevõtte töötab tasuvuspunktil, siis tähendab see siiski vaid seda, et ettevõtte tegevus katab igakuised kulud. See on aga sama nagu elamine ühest palgast teise – kasumit ei teki. Kui soovid tulevikus siiski ka omanikutulu dividendide näol teenida, siis pead müüma enam kui tasuvuspunkti käive.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga