Firmaautode maksustamine muutub

firmaautode maksustamine

Firmaautode maksustamine muutub 1.jaanuarist 2018.

Kokkuvõttes tooks see sõiduauto maksustamisel järgmised muudatused:

  • Segakasutusel sõiduautodele (millega tehakse nii töö- kui erasõite) läbisõidu arvestus kaob ja sõidupäevikut pidama ei pea.
  • Auto 100% töösõitudeks kasutamine tuleb ette deklareerida ning käibemaksu saab maha arvata vaid siis, kui autot on katkematult 2 aastat 100% ettevõtluses kasutatud.
  • 100% töösõitudeks kasutatavate autode osas tuleb teavitada Maanteeametit ning selle kohta tehakse vastav märge liiklusregistrisse.
  • isikliku auto kasutamise maksuvaba hüvitis jääb samale tasemele – 335 eurot.
  • Töö- ja erasõitudeks (segakasutusel) firmaautode puhul peab hakkama tasuma erisoodustusmakse lähtuvalt auto kW määrast, mis oleks 1,96 eurot KW kohta (näiteks 114kW auto erisoodustuse suurus oleks 114*1,96=223,4 eurot ja sellelt erisoodustuse summalt tasutavad erisoodustusmaksud on 148 eurot kuus). Üle 5 aasta vanustele autodele oleksid need määrad väiksemad – 1,47 eurot kW kohta.
  • Tööülesannete täitmisel isikliku autoga makstud parkimistasu saab tööandja maksuvabalt kompenseerida sõltumata maksuvabast hüvitisest – st et see kulu ei lähe sinna sisse.

Rahandusministeeriumi hinnangul on kW kasutamine erisoodustuse summa arvutamisel kõige õigem, sest kW muutumine on seoses auto hinna muutumisega. Eesmärgiks on, et erisoodustuse summa peaks lähtuma asja väärtusest ehk siis auto hinnast. Kallimate firmaautode maksustamine suureneks kW-põhise maksumäära kasutuselevõtuga.

Muutub ka kaubikute ja teatud sõiduautode omatarbe alus – ettevõtte sõiduauto ning kuni 3500kg täismassiga veoauto töötajale erasõitudeks kasutada andmine tuleb deklareerida käibemaksudeklaratsioonis omatarbena kusjuures maksustatavaks väärtuseks (koos käibemaksuga) on ülaltoodud kilovatipõhine erisoodustuse hind.

Firmaautode maksustamine – hetkel kehtiv süsteem

Hetkel maksustatakse firmaautosid järgnevalt:
– kui peetakse sõidupäevikut, siis vastavalt ersõitude määrale (0,3 eur km kohta)
– kui sõidupäevikut ei peeta, siis on erisoodustuse määr fikseeritud 256 eurole, millelt tasutakse erisoodustusmakse 169 eurot sõltumata auto väärtusest või vanusest.

Mootorsõidukite keskkonnalõiv

Samuti on valitsusel kavas määrata sõidukitele keskkonnalõiv lähtuvalt CO2 määrast. Seda peaks tasuma alates 1.1.2018 uue sõiduauto soetamisel või siis enne 1.1.2018 soetatud sõiduautode puhul esimesel omanikuvahetusel. Väiksemate sõiduautode puhul algaksid need määrad 160 eurost. Veoautosid keskkonnalõivuga ei maksustata.

Veoautode maksustamine

Ka veoautode maksustamisel on plaanis sisse viia muudatused ning määrata teekasutusmaks. Plaanitud teekasutustasu hakkaks kehtima samuti alates 1.1.2018.
Veoautole täismassiga 3,5-12 tonni on päevaseks tasumääraks eelnõu kohaselt kavas kehtestada 9 eurot ning aastaseks tasumääraks kuni 500 eurot. Üle 12 tonnise täismassiga veoauto on päevaseks tasumääraks kavas kehtestada 10-12 eurot ning aastaseks tasumääraks 600-1300 eurot. Lisaks aastasele ja päevasele tasumäärale on võimalik teekasutustasu õigus osta nädalaks, kuuks ja kvartaliks.

One thought on “Firmaautode maksustamine muutub

  • Hinnatõusud mis tulevad sellisest maksustamisest-kõik liigub ,sööb ära selle paljukiidetud kättejääva raha ja enamgi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga