Osakapitali sissemaks

Osakapitali hilisem sissemakse kui oled OÜ asutanud sissemakseta

Osaühingut saab asutada nii kohese sissemaksega kui ka sissemakseta. Sissemakseta OÜ puhul aga peab arvestama sellega, et dividende ei tohi enne osanikele välja maksta, kui osakapital on siiski osanike poolt tasutud – seega tuleb see samm ühel hetkel siiski ette võtta.

Kõige lihtsam on osakapital sisse maksta rahas, võib mitme kandega aga kõige lihtsam oleks seda teha korraga. Seda seetõttu, et maksekorraldus tuleb hiljem Äriregistrile esitada ja kümnete maksete korral teeb see asja keeruliseks.

Osakapitali sissemakse registreerimine Äriregistris

Lihtsalt raha firma pangakontole kandmisest ei piisa, tuleb teha ka muutmiskande avaldus Äriregistris. Järgnevalt on toodud sammud osakapitali sissemaksmise registreerimiseks.

  1. Osanikud teevad ülekande OÜ pangakontole igaüks oma osaluse suuruses selgitusega “osakapitali sissemaks”. Tee ettevõtte pangakontost väljavõte, kus oleks näha osakapitali laekumine (seetõttu ongi parem maksta see sisse ühes summas, mitte väikeste summadena). Väljavõte peab olema panga kinnitusega, Swedbankis näiteks väljavõtet tehes saad panna linnukese vastavasse lahtrisse. (Kui sinu pangas ei saa ise panga kinnitusega väljavõtet võtta, siis saad küsida ka pangalt kirja teel äriregistri jaoks teatist selle kohta, et oled osakapitali sissemakse ära teinud. Piisab, kui saadad näiteks online pangas kontaktivormi kaudu vastava sõnumi ning saad paari päeva jooksul vastava digiallkirjastatud tõendi kätte).
  2. Juhatuse liige peab sisenema Äriregistri Ettevõtjaportaali ning seejärel nuppu “Avalduse esitamine”. Seal vajuta ettevõtte nimel.
  3. Avanenud aknas tuleb otsida üles osa – “Kapital”, selle pealkirja taga vajutada Muuda. Seejärel avaneb uus aken, kus tuleb lihtsalt võtta ära linnuke lahtrist “asutamine sissemakset tegemata”.
  4. Seejärel tuleb veidi altpoolt otsida üles osa – “Dokumendi lisamine” ning sealt valida valikmenüüst “panga teatis” ning lisada see punktis 1 saadud tõend.
  5. Nüüd tuleb vajutada “Kontrolli kandeavalduse andmeid”. Selle tulemusel tekib avalduse vorm, kus tuleb vajutada “Kinnita” ja “Allkirjasta”, seejärel “kinnita allkirjad”.
  6. Viimasena tuleb tasuda Äriregistrile riigilõiv 18 eurot (seal on pangalink) ning kindlasti vajutada nuppu “Esita avaldus Äriregistrile”.

Mis edasi?

Kui kõik õigesti läks, saad paari päeva jooksul teavituse ning osakapitali sissemakse on registreeritud. Halvemal juhul saad teavituse avalduses olnud vigadest aga nende parandamiseks antakse piisav aeg.

Viimase sammuna ära unusta sissemakse deklareerimist TSD deklaratsioonil lisas 7. See on oluline selleks, et kui kunagi tulevikus tahad firmat likvideerida, saab sissemakstud osakapitali (deklareeritud) tulumaksuvabalt uuesti välja maksta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga