Majandusaasta aruande esitamine

majandusaasta aruande esitamine

Majandusaasta aruanne tuleb esitada 30.juuniks

Kui ettevõtte majandusaasta kattub kalendriaastaga, tuleb majandusaasta aruanne esitada Äriregistrile 30.juuniks, sest aruande esitamise tähtaeg on 6 kuud peale majandusaasta lõppu.

Aastaaruanne tuleb esitada ka siis, kui majandustegevust ei toimunud, st ka nn riiulifirmal. Majandusaasta aruande esitamine on kohustuslik kõigile ettevõtjatele.

Majandusaasta aruande esitamine Äriregistrile

Alates 2010.aastast saab aastaaruannet esitada vaid elektrooniliselt Äriregistri e-keskkonna – Äriregistri Ettevõtjaportaali – kaudu. (NB Võimalik on esitada ka notari kaudu paberkandjal aga selle eest tuleb notarile maksta tasu).

Äriregistri Ettevõtjaportaali saab siseneda läbi pangalinkide ning ID-kaardiga. Majandusaasta aruannet saab esitada vaid juhatuse liige või juhatuse liikme poolt määratud sisestaja.

Enne aruande esitamist Äriregistrile peab majandusaasta aruanne olema allkirjastatud vähemalt ühe juhatuse liikme poolt. Seda on kõige mugavam teha ID-kaardiga otse süsteemis digiallkirjastades (selleks peab olema ID kaart PIN koodidega ning ID-kaardi lugeja).

Kui ID-kaarti pole võimalik kasutada, tuleb peale aastaaruande süsteemi sisestamist aastaaruanne sealt välja trükkida, allkirjastada käsitsi ning koos allkirjadega sisse skaneerida ning Äriregistri portaali uuesti üles laadida (eeldab printeri ning skaneerimisvõimaluse olemasolu).

Sisestaja määramine Äriregistri Ettevõtjaportaalis

Kui juhatuse liige ei soovi ise majandusaasta aruannet Äriregistri süsteemi sisestada, on juhatuse liikmel võimalik määrata ka raamatupidaja sisestajaks. Selleks on juhatuse liikmel vaja siseneda Äriregistri Ettevõtjaportaali, valida ülevalt (sinisest) ribast “Majandusaasta aruanded”, ning seejärel avanenud lehel valida alumisest (valgest) ribast “Sisestajate määramine”. Sinna tuleb sisestada raamatupidaja isikukood. Sisestaja määramisel on võimalik anda sisestajale lihtsalt raamatupidamise aastaaruande sisestamise õigus või lisaks sellele ka aruande Äriregistrile esitamise õigus.

Sisestajate määramine

Majandusaasta aruande esitamine – etapid ja muudatused

Majandusaasta aruande esitamiseks tuleb Äriregistri Ettevõtjaportaalis juhatuse liikmel valida üleval ribast “Majandusaasta aruanded” ning seejärel avanenud lehel “Lisa Majandusaasta aruanne”.

Seejärel tuleb valida sobiv aruandeaasta ja teha muid valikuid, näiteks kas on soov kasutada eelmise aasta vorme, korrigeerida kontaktandmeid, lisada EMTAK majandustegevuse kood jne.

Äriregistri juhendi majandusaasta aruande esitamiseks kõikide etappide kaupa leiad siit.

2015.a. majandusaasta aruannete esitamisel on tehtud Äriregistris mõningad muudatused – nüüd saab aruande esitamisel Äriregistrile valida, kas aruanne esitatakse kohe või hiljem. See võimaldab näiteks esitada aruande ära 1.juunil aga Äriregistrile esitamise kuupäevaks valida 30.juuni – see on kuupäev, millal aruanne läheb süsteemi üles ning muutub teistele avalikuks.

Samuti on nüüd võimalik muuta ettevõtte kehtivate sidevahendite andmeid – näiteks e-posti aadressi juhul kui Äriregistris oli üleval kehtetu aadress. See on oluline selleks, et mitmed ametid kasutavad aastaaruandes esitatud e-posti aadressi kirjavahetuseks (näiteks ei pruugi vale aadressi puhul kätte saada ettevõtte autole tehtud kiiruse ületamise teadet ning lõpuks saadakse see trahviteade kätte alles kohtutäiturilt ning summale on lisandunud suured tasud).

Loe ka edasi kuidas majandusaasta aruannet Äriregistri süsteemis koostada, mida silmas pidada lisade täitmisel, mis etappidega täpsemalt koostamine käib ja kuidas täita kasumi jaotuse lisa postitusest Majandusaasta aruande koostamine.

Simply Accounting OÜ osutab igal aastal abi ligi sajale ettevõtjale, kes saavad igapäevase aruandlusega ise hakkama aga vajavad ühekordset abi aastaaruande esitamisel. Kui sulle tundub aruande esitamine liiga keeruline, siis meie raamatupidajad teevad seda igapäevaselt ning meie abil saad aruande ühe päevaga tehtud!

“Iseloomustaksin raamatupidamisteenust sõnadega – kiire, asjalik ning soodne. Vajasime abi vaid aastaaruande koostamisel ning majandusaasta aruanne oli Äriregistrile esitatud juba samal päeval! Soovitan teenust ka teistele.”

Iigor Kukkur, tegevjuht, Scantonic OÜ

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga