Raamatupidamise alused – käibemaks

Mis on käibemaks?

Käibemaks (Eestis hetkel 20%, mõnel juhul 9%) on lisandunud väärtuse maks, mida käibemaksukohustuslasena registreeritud ettevõte peab lisama müüdud kaupade ja teenuste hinnale ning ostja maksab selle ettevõttele kinni.

Lisandunud väärtuse maksuks nimetatakse käibemaksu seepärast, et kuigi ettevõte peab müügihinnale käibemaksu lisama, siis saab ta sama kauba sisseostul tasutud käibemaksu tagasi küsida. Näiteks firma ostis kaupa 500 eur + km 100 eur= 600 eur. Seejärel müüs firma sama kauba edasi lõpptarbijale 1000 eur + km 200 eur= 1200 eur. Maksuametile tuleb tasuda ostjatelt saadud 200 eur käibemaksu ja ettevõtte enda poolt hankijale ostmisel tasutud 100 eur käibemaksu vahe = 200-100=100 eur.

Sisuliselt on tegemist lõpptarbija maksuga, sest ettevõttele siin kulu ei tekkinud. Samas kui antud ettevõte ei oleks registreeritud käibemaksukohustuslasena, ei saaks ostmisel makstud käibemaksu tagasi küsida ning see muutuks ettevõtte kuluks.

Millal registreerida käibemaksukohustuslaseks

Käibemaksukohustuslasena peab ettevõte või FIE end registreerima juhul kui kalendriaasta käive ületab 16000 eurot. Kui käive jääb alla piirmäära, registreerimise kohustust ei teki. Arvestus käib siin kalendriaasta lõikes – st et uuel aastal algab arvestus otsast peale. Käibemaksukohustuslaseks registreerimiseks tuleb Maksu- ja Tolliameti lehel täita avaldus, see digiallkirjastada ja saata e-posti aadressile kmkr@emta.ee. Avaldust saab täita ka kohapeal.

Käibemaksukohustuslaseks saab ettevõtet registreerida ka enne 16000 eur käibe tekkimist, näiteks kohe ettevõtte asutamisel aga sel juhul on Maksuametil õigus sellest keelduda. Samas üldjuhul piisab, kui selgitada, et ettevõttel tekib peatselt käive ja seetõttu on soov vabatahtlikult end käibemaksuregistris registreerida.

Miks registreerida vabatahtlikult käibemaksukohustuslaseks?

Nagu eelnevalt selgitatud, on käibemaks lõpptarbija maks ning kui ettevõte ostab teistelt ettevõtetelt ning müüb teistele ettevõtetele nii Eestis kui välismaal, on soodsam olla käibemaksukohustuslane, sest siis saab ostetud teenustelt ja kaupadelt makstud käibemaksu tagasi küsida. Eriti oluline on see alguses, kui ettevõttel on suuremaid oste, vaja hankida põhivahendid tegevuse alustamiseks. Siin on oluline see, et käibemaksukohustus tekib Maksuametis registreerimise hetkest ja enne seda ostetud kaupadelt-teenustelt ei saa käibemaksu tagasi.

Millal aga pole kasulik registreerida käibemaksukohustuslaseks?

Käibemaksuregistris pole vabatahtlikuna mõtet end registreerida siis, kui kaupu või teenuseid müüakse põhiliselt eraisikutele – sest nemad oleksidki lõpptarbijad, kes käibemaksu kinni peavad maksma. Kui ettevõte pole käibemaksukohustuslane, saab ta müüa oma teenust v kaupa eraisikule käibemaksu võrra soodsamalt ja seega omab eelist konkurentide ees. Samas tuleb meeles pidada, et siis ei saa enda poolt sisse ostetud kaupadelt-teenustelt samuti käibemaksu tagasi ja kulud on selle võrra suuremad.

Käibemaksuregistris registreerimisega kaasnevad kohustused

Käibemaksukohustuslasena tuleb ettevõttel:

 • lisada kauba müümisel või teenuse osutamisel arvel müügihinnale käibemaks;
 • pidada käibemaksuarvestust ning esitada iga kuu järgnevaks 20ks kuupäevaks käibemaksudeklaratsioon;
 • arvutada ja tasuda käibemaksusumma;
 • säilitada tehingutega seotud dokumente ja esitada nõuetele vastavaid arveid.

Vaata ka kuidas käibemaksu arvutada ja deklareerida.

6 thoughts on “Raamatupidamise alused – käibemaks

 • Tere.
  Minul selline küsimus,et kui minu firma pole käibemaksu kohustlane,kas ma pean teisele firmale,mis on käibemaksu kohustlane,esitama arve teenuse eest käibemaksuga?

  Lugupidamisega
  Sulev Kits.
  D&N Transport
  dntrans@mail.ee

  • Käibemaks lisatakse arvele ainult siis, kui müüja on käibemaksukohustuslane. St antud juhul pole, seega arvele käibemaksu ei tule, isegi kui ostja on kohustuslane.

 • Kui firma ei ole käibemaksukohustuslane ja impordib teisest Euroopa riigist kaupa või põhivara (nt 1 toode, ehk ei ole hulgi import), kas firma saab importida kaupa käibemaksuvabalt, st firma teisest riigist müüb toote KM-ta?

  • Tere, Risto! Teine EL riigi firma ei saa müüa kaupa käibemaksuvabalt ettevõttele, kellel puudub oma riigis käibemaksu reg.number. Seega antud juhul ei saa.

 • Tere.

  Kas firma, mis rendib välja pikaajaliselt kortereid saab end kohe alguses käibemaksukohustlaseks võtta? Soov oleks korterite remondi ja sisustuse pealt käibemaks tagasi saada. Samas eluruumide rentimine on maksuvaba ja firma poolt riik käibemaksu ei saaks. Ehk siis firma saaks kasu aga riik mitte.

  Ette tänades,

  Helen

  • Saab ikka, käibemaksukohustuslaseks saab end registreerida kohe, ka siis, kui käivet veel pole. Eluruumi üüritulu on aga maksuvaba käive ja kui on soov sellega seotud kuludelt käibemaksu tagasi küsida, peaks ka Maksuametit eraldi teavitama, et on soov maksta käibemaksu sellelt üüritulult. Sel juhul peab hiljem ka müügiarvetele lisama käibemaksu, mis teeb eraisikust ostjale teenuse kallimaks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga