Äriidee hindamine – 10 lihtsat küsimust

äriidee hindamine

Investeeringu või äriidee hindamine

Inimesed näevad tihti vaeva vale asja nimel. Pigem oleks õigem töötada vähem aga õige asja nimel.

Võib-olla on sul idee alustada oma ettevõttega või hoopis plaanid investeerida raha kellegi teise äriideesse, näiteks ingelinvestorina. Igal juhul tuleks esimese asjana hinnata, kas tegu on väärt ideega, muidu võib juhtuda, et investeerid ideesse oma raha ja/või aega ning tagasi midagi ei saa.

Äriidee hindamine – 10 küsimust

Josh Kaufman – “The Personal MBA” autor – on pakkunud välja kindla valemi äriidee hindamiseks. Selleks tuleb vastata kümnele küsimusele 0-10 skaala vahemikus, kus 0 on kõige raskem, vähetõnäolisem, vaevalisem ning 10 on väga lihtne, atraktiivne, tulutoovaim.

  1. Vajadus – kui suurt huvi tunnevad kliendid antud toote või teenuse suhtes? Näiteks vana filmi rentimise suhtes on klientide huvi väiksem kui uue filmi esilinastuse puhul.
  2. Turu suurus – Kui palju inimesi ostaks seda kaupa või teenust? Näiteks lugemisprillide ostjaskond on suur, samas liblikavõrkudele spetsialiseerunud e-poes oleks nõudlus ilmselt väga väike.
  3. Hinnapotentsiaal – kui palju on kliendid nõus teenuse või toote eest maksma? Näiteks paki tikkude eest maksaks klient vaid sente, auto eest käiks välja aga kümneid tuhandeid. Samas siin on oluline ka maksimaalse võimaliku müügihinna ja toote/teenuse loomiseks tehtud kulude vahe (teenitav kasum).
  4. Klientide leidmiskulud – kui palju peab tegema rahalisi kulutusi uute klientide leidmiseks? Näiteks suures kontorihoones asuv söögikoht leiab kliendid kulutusteta, samas hambapasta tootja peab tegema pidevalt reklaame, et tagada klientide ostuhuvi just enda toote vastu.
  5. Toote või teenuse loomise kulud – kui kulukas on antud teenust osutada või toodet toota/müüa? Näiteks konsultatsioonide osutamine on praktiliselt kuluvaba, samas uue, innovatiivse toote väljatöötamine ning tootmine keerulisem.
  6. Toote/teenuse unikaalsus – kui unikaalne on see toode või teenus, kui palju on konkurente või kui kerge on konkurentidel hakata pakkuma samalaadset lahendust? Näiteks raamatupidamisteenuseid pakuvad paljud, Eestit valgusfooridega varustaval firmal puuduvad konkurendid.
  7. Kiirus – näiteks naabrile lapsehoidmisteenuse pakkumist saaks alustada kohe aga uue kindlustusseltsi asutamiseks vajaliku litsentsi hankimine võib võtta aasta.
  8. Esmainvesteeringu suurus – ku palju peab investeerima müügi alustamiseks? Näiteks eelnimetatud lapsehoidmisteenuse pakkumiseks pole kulutusi vaja teha, samas jäätisevabriku sisseseade maksab palju.
  9. Laienemispotentsiaal – palju saab samale kliendile toodet või teenust müüa? Näiteks kohvikus saab kohvi kõrvale lihtsalt müüa ka saiakesi või autoostjale hooldust, samas kamina ostja tõenäoliselt rohkem ostma ei tule.
  10. Käibe püsivus – kui palju peab tegema kulutusi, et käivet hoida pikemaajaliselt? Näiteks raamatupidamisteenus eeldab igakuist tööd käibe tekkimiseks, üks kord valmiskirjutatud raamatu puhul edaspidi kirjutamiskulud puuduvad.

Nüüd liida hinded kokku. Kui skoor jääb alla 50 punkti, siis unusta see idee, on paremaid kohti kuhu oma aega ja raha investeerida. Üle 75 punkti tähendab potentsiaalselt väga tulutoovat äriideed. 50-75 punkti vahel jääv idee on keskpärane ning nõuab suurt tööd, et olla edukas.

Äriidee hindamine nende küsimuste abil on lihtne ja annab selge vastuse.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga