6 küsimust, mida enne raamatupidaja valimist küsida

raamatupidaja

 

raamatupidaja

Raamatupidaja – kuidas valida?

Õige raamatupidaja leidmine on üks olulisemad otsuseid, mida alustav ettevõte võib teha. Raamatupidaja ei tohiks olla vaid keegi, kes numbrid Maksuameti jaoks kokku lööb, vaid äripartner, kes hoiab kokku ettevõtja aega ning raha. Hea raamatupidaja oskab anda ka nõu kui on vaja äriotsuseid teha.

Kuidas siis valida see oluline inimene, valik on ju nii suur? Kuidas teha õige valik?

Raamatupidamisfirma või oma raamatupidaja?

Kas valida raamatupidamisfirma või palgata oma töötaja? Üldiselt on alustaval ettevõttel alati targem eelistada raamatupidamisfirmat juba sellepärast, et töötajale ei pruugi kohe alguses täiskohaga tööd olla ja raamatupidamisfirma oleks rahaliselt soodsam. Samas ei tähenda ettevõtte suurus kohe seda, et parem oleks omada kohapealset raamatupidajat. Raamatupidamisfirma eeliseks on see, et ettevõtja saab olla muretu – kui palgatud töötaja haigestub või on puhkusel vms, on see raamatupidamisfirma mureks leida kiirelt asendaja. Samuti on raamatupidamisfirmadel olemas ka palju muid spetsialiste, kes omavad laialdast kogemust maksude vm teenuste osas, mida ei pruugi ühel töötajana tööle võetud raamatupidajal olla. Samuti pakuvad paljud raamatupidamisfirmad oma teenustes paindlikkust – vajadusel võib ka teenusena sisseostetud raamatupidaja kliendi juures kohal käia.

Muud teenused

Milliseid muid teenuseid raamatupidamisfirma osutab? Veendu selles, et raamatupidamispartneril on kogemused ja ressursid, mis vastavad sinu vajadustele. Kas sul on vaja ainult kord aastas aastaaruande koostamist? Või vajad palgaarvestust? Võib-olla osutub vajalikuks ka eelarve koostamisel abistamine või tavapärasest erineva ärilise tehingu puhul finantsnõustamine? Kas vajadusel saab raamatupidamisfirma olla abiks arvestustarkvara juurutamisel?

Personaalsus ja sobivus

Sa võid valida Eesti tuntuima raamatupidamisfirma, aga kui sa end raamatupidajaga vesteldes hästi ei tunne, sest raamatupidaja kasutab keerulisi raamatupidamistermineid, siis pigem tuleks valida keegi teine. Samuti peaksid uurima edaspidise suhtluse kohta – kas raamatupidaja on sulle alati kättesaadav telefoni vm teel.

Initsiatiiv

Palka raamatupidaja, kes näitab initsiatiivi sinu raha säästmisel. Kas tunned, et raamatupidaja saab aru sinu ettevõtte vajadustest, kas ta oskab anda omapoolset nõu, kas ta küsib sinult õigeid küsimusi? See on oluline, sest paljud raamatupidajad teevad vaid omapoolse osa kokkulepitud kannetest ning ei näita initsiatiivi, kui näevad, et midagi saaks paremini teha.

Raamatupidamisteenuse hind

Veendu kindlasti, mismoodi raamatupidamisfirma oma tasusid arvestab, et vältida ebameeldivaid üllatusi. Tasude määramine varieerub oluliselt, mõned arvutavad tasu kandepõhiselt, teised tunnitasu alusel või siis on kindlaksmääratud kuutasu. Mõnel puhul loetakse kandeks juba üht kontole kandud rida, ja kuna raamatupidamises koosneb kanne vähemalt kahest deebet- ja kreeditkontost, siis võib näiteks pangakontol olevast panga teenustasu reast tekkida raamatupidamisse 2 rida (teenustasu kulu ning pangakonto vähenemine), mille eest kasseeritakse 2*kandetasu. Samuti uuri lisateenuste kohta, mille eest võetakse lisatasu ja mis on hinna sees? Näiteks tihti jooksev nõustamine on hoopis lisatasu eest. Ka tunnitasus on oma risk – aeglasem raamatupidaja võib kulutada palju tunde tööle, mille nobenäpp teeks poole kiiremini. Vaata ka meie postitust “Kuidas kujuneb raamatupidamisteenuse hind“.

Raamatupidamisprogramm

Uuri, millist raamatupidamisprogrammi raamatupidamisfirma kasutab. Mõnedel raamatupidamisfirmadel on üks eelistatud programm, mida nad kasutavad, teised on valmis ka kasutama sinul juba kasutusel olevat programmi. On olemas ka programme, mis asuvad veebiserveris ja seega on sellele otsene ligipääs nii raamatupidajal kui ka sinul, ja seda kogu aeg. Mõned firmad, nagu ka Simply Accounting, pakuvad võimalust tasuta kasutada raamatupidamisfirma programmi ning sellega pääsed raamatupidamisprogrammi ostmisest ja valimisest.

Hea raamatupidaja aitab su ettevõttel kasvada ning areneda, on kursis sinu ettevõtte tegevusega, ning säästab sind asjatutest riskidest ja kulutustest. Raamatupidajat peaksid saama usaldada, seega ei tohiks raamatupidajat kiirustades valida. Sellise lähedase ärisuhte tõttu raamatupidajat tihti vahetama ei kiputa, isegi kui teenusega rahul ei olda. Selline otsus võetakse vastu alles siis, kui ettevõttele on tekkinud tegematajätmisest või valedest nõuannetest rahaline kahju. Soovitame seega eeltoodu üle vaadata ja vajadusel raamatupidaja välja vahetada, mitte oodata hetkeni, kui kahju on juba tekkinud.