10 head nõuannet, et su ettevõte oleks edukam

ettevõte

10 nippi, mida igakuiselt jälgida

Ettevõtet juhtides aeg lendab. Igapäevast tööd tehes muutuvad päevad kiirelt nädalateks ning kevadest on saanud juba suvi. Pingelise tööga võib suur pilt kaduda. Kui igakuiselt need 10 ülesannet üle vaatad, võid olla kindel, et püsid õigel teel.

1. Vaata üle ettevõtte finantsasjad

Su ettevõte jääb ellu vaid siis, kui sul on ülevaade finantsseisukorrast.

Selleks vaata üle:

  • kuluarved – maksa arved õigeks tähtajaks, muidu satud halba nimekirja.
  • müügiarved – helista võlglastele ja nõua üle tähtaja arved kiiresti sisse. Statistika järgi langeb laekumise tõenäosus oluliselt, mida vanem nõue on. Kui sul pole ressursse ostjate saldode jälgimiseks, siis palu seda meilt.
  • palgad ja töötajad – kas on muutusi töötajate hulgas? Siis tuleb kindlasti uuendada töötajate registrit. Kontrolli kas palgad on makstud ja õieti deklareeritud.
  • maksud – probleemide vältimiseks esita deklaratsioonid ja maksa maksud õigeks ajaks. Maksuvõlgu kajastatakse ka jooksvalt päris mitmel internetileheküljel (näiteks Äriregistris on need kohe su ettevõtte kaardil näha) ja see jätab ettevõttest halva mulje.

2. Vaata üle kulud

Kas hankijatele makstavad summad on õiglased? Võib-olla oleks aeg vahetada hankija soodsama teenusepakkuja v kauba müüja vastu, sest väikestest summadest kasvavad aja jooksul suured.

3. Vaata üle käive

Hea nipp on võrrelda selle aasta antud perioodi käivet eelmise aasta käibega (näiteks jaanuar kuni aprill 2016 käivet jaanuar-aprill 2015 käibega). Kas sul läheb paremini või halvemini kui eelmisel aastal? Miks see nii on? Võrdle tulemusi (käivet, kulusid ja kasumit) ka oma eelarvega ning muuda vastavalt tulemustele oma tegutsemisstrateegiat.

4. Hoia silm peal laoseisul

Kui tegeled kaupade müügiga, on ladu peamine asi, millel silm peal hoida.

Jälgi, et:

  • laoseis oleks vastavuses käibega (kui järgmisel kuul on oodata hooajalisuse tõttu käibe kasvu, siis peab ka ladu suurem olema ja vastupidi)
  • kui laos tekib riknenud või purunenud kaupa, siis tee ka raamatupidamises vastavad kuluprovisjonid oodatavas suuruses, et sul oleks jooksvalt õige pilt tulemustest
  • kindlusta lao säilimine (paranda sisekontrolli, et vältida vargusi, vaata, et laole oleks piisav kindlustus hangitud, et kahjud saaks korvatud jne)
  • räägi oma raamatupidajaga, et ta aitaks leida optimaalse laoseisu suuruse.

5. Ära lase ostjatel end unustada

Tiheda konkurentsi tingimustes on klientidel kerge teenuse- või kauba pakkujaid unustada, seetõttu:

  • kaalu CRMi e kliendihaldussüsteemi kasutuselevõttu. Sellega saad jälgida, millal olid iga kliendiga ühenduses, mida rääkisite, mida klient ostis jne.
  • kasuta kõiki võimalikke kommunikatsioonimeetodeid. Äkki näiteks saaksid kasutusele võtta e-kirjaga saadetava igakuise uudiskirja, mis on efektiivne viis klientidega kontaktis olekuks eeldusel, et see on hästi kirjutatud.

6. Kasuta sotsiaalmeediat

Sotsiaalmeedia võib olla väga tulemuslik turunduskanal, kui kasutada seda regulaarselt. Vaata, et su blogis oleks tihti uued uudised ning saada regulaaseid säutse Twitterisse või postitusi Facebooki ja Linkedini.

7. Kontrolli kodulehe külastatavust

Kui sul on koduleht, siis jälgi regulaarselt selle efektiivsust. Seda saad teha näiteks Google Analytics või Google Webmasters abiga. Sealt saad näha, kas su koduleht on leitav, mis otsingutega inimesed su kodulehele satuvad jms. Vaata veel kodulehe optimeerimise nippe siit.

8. Ole kursis oma ettevõtte tegevusala uudistega

Planeeri igal kuul vähemalt paar tundi, et üle vaadata oma tegevusala uudised. Selleks kasuta Google Alerts kasulikku abivahendit ja seadista see nii, et sind huvitavate teemade kohta saad teavitused oma e-posti aadressile.

9. Taga ettevõtte andmete turvalisus.

Kasuta raamatupidamisandmete säilimise tagamiseks näiteks nn online või pilveversiooni raamatupidamisprogrammi. Kui säilitad andmeid kõvakettal või serveris, siis tee igakuine tagavarakoopia.

10. Räägi spetsialistidega

Saa igal kuul kasvõi kohvikus kokku oma raamatupidaja, investorite või muude nõuandjatega. Vaata üle ettevõtte tulemused – nii saad spetsialistidelt nende valdkonnale vastavat nõu.

Edukatel ettevõtjatel on head harjumused

Sea omal sisse harjumus igal kuul oma ettevõtte asjad korra üle vaadata, näiteks sellesama nimekirja abil, et tähtsad asjad ei ununeks. Nii tagad selle, et sul on asjad kontrolli all.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga