Majandusaasta aruande esitamise tähtaeg läheneb – mida silmas pidada?

Majandusaasta aruande esitamise tähtaeg

Majandusaasta aruande esitamise tähtaeg

Majandusaasta aruande esitamise tähtaeg on 6 kuud peale majandusaasta lõppu. Kuna enamikul ettevõtjatest kattub majandusaasta kalendriaastaga, tuleb aastaaruanne esitada Äriregistrile hiljemalt 30.juunil. Majandusaasta aruande esitamine on ettevõtjatele oluline, sest sellest sõltub muuhulgas kasumi jaotamine – dividende saab tasuda kinnitatud aruande põhjal. Samuti on Äriregistril õigus ettevõte sundlikvideerida kui hoolimata hoiatustest ei ole aruannet esitatud.

Hoia kokku oma aega ning raha ja telli majandusaasta aruande koostamine Simply Accountingust.

Majandusaasta aruande koostamise hind kujuneb tehingute arvust – umbkaudse hinna saad arvutada nii – trüki välja ettevõtte eelmise aasta pangakonto väljavõte ning kui need mahuvad ühele A4 lehele kujuneb teenuse hinnaks 50EUR+km.

Majandusaasta aruande esitamine

Majandusaasta aruanne tuleb esitada registrile elektrooniliselt ettevõtjaportaali e-aruandluskeskkonna või notari kaudu. Esitatud aruanne peab vastama kehtestatud vorminõuetele. Ettevõtjaportaali saab siseneda ID-kaardiga, mobiil-ID-ga või internetipanga kaudu. Need, kes ei soovi ise aruannet ettevõtjaportaalis sisestada, saavad selleks õiguse anda oma raamatupidajale. Samuti saab portaali kaudu anda juurdepääsuõiguse audiitorile, kes saab vormistada ja allkirjastada vandeaudiitori aruande otse portaalis.

E-äriregistri ettevõtjaportaal asub aadressil: https://ettevotjaportaal.rik.ee
Esitatud majandusaasta aruandeid saab otsida ja vaadata e-äriregistrist.

Mida aruande esitamisel silmas pidada

NB! Majandusaasta aruanne tuleb esitada ka siis kui majandusaastal majandustegevust ei ole toimunud.

Koos aruande esitamisega võiks ka üle kontrollida Äriregistri kontaktandmed, sest erinevad ametid kasutavad ettevõttega suheldes aastaaruandes toodud andmeid. Näiteks võib juhtuda, et ettevõte ei saa kätte automaatse kiirusemõõtja alusel määratud trahviteadet ning peab hiljem kohtutäiturile maksma mitmekordse summa.

Üle võiks kontrollida ka juhatuse liikmete volituste tähtajad. Tihti tegutsevad juhatuse liikmed edasi ka siis kui registris on nende volituste tähtaeg juba lõppenud. See toob aga kaasa palju probleeme ettevõtte esindamisel näiteks pangas, Maksuametis või koostööpartnerite juures. Aitame Teid heameelega registriandmete uuendamisel.

Aruande kinnitamine annab hea võimaluse teha ka otsused kapitali konverteerimiseks eurodesse nendel, kel see veel tegemata. Kuigi seadus ei sätesta kapitali eurodesse konverteerimise tähtpäeva, ei ole täna enam võimalik registreerida ühtegi põhikirjamuudatust ega aktsia- või osakapitali suurendamist või vähendamist, kui samas ei registreerita kapital ümber eurodesse.

Juhime veel tähelepanu, et ettevõtte omakapital peab olema vähemalt pool osa- või aktsiakapitalist ning ei tohi langeda alla seaduses nimetatud minimaalse osa- või aktsiakapitali suurust. Näiteks kui osaühingu osakapital on 2500 eurot peab omakapital kokku (osakapital, reservid, jaotamata kasum v kahjum) olema vähemalt 1250 eurot. Juhul, kui aruannete kinnitamisel selgub, et ettevõtte omakapital ei vasta seaduse nõuetele, oleme heameelega valmis aitama lahenduste leidmisel olukorra parandamiseks. Äriregistril on õigus määrata juhatuse liikmetele trahvid kui omakapital ei ole nõuetele vastav.

Hilisemate probleemide vältimiseks soovitame majandusaasta aruanded esitada õigeaegselt ja kontrollida üle ka kõik muud Äriregistris toodud andmed. Oleme valmis teid kõikides toimingutes aitama.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga